Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Stáhněte si mobilní aplikaci

Google Play
Close

Křížová cesta u kaple sv. Anny v Martínkovicích

Základní informace

  • Obec: Martínkovice
  • GPS: 50.540729204, 16.306418338
  • Umístění v krajině: V lese
  • Přístupnost: Ano

  • Datace: 19. století
  • Autor: Neznámý
  • Renovace: 2011 (malby)
  • Stav: Dobrý

V blízkosti kaple sv. Anny na horním konci Martínkovic je na okraji lesa ukryta méně známá, avšak krásná křížová cesta. Dochovalo se všech 15 kamenných zastavení. Jedenáct z nich je obráceno k obci, tři směrem k broumovskému klášteru a poslední, patnácté, opět k obci. Původní vyobrazení se bohužel nedochovala. V roce 2011 byla jednotlivá zastavení doplněna novodobými obrazy, které namaloval martínkovický občan Přemysl Volf. Křížová cesta je volně přístupná návštěvníkům. Je odsud krásný výhled do okolní krajiny.

1. zastavení/I STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá, červená), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

2. zastavení/II STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (žlutá, černá, červená), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

3. zastavení/III STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (žlutá, černá, červená), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

4. zastavení/IV STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011), částečně dochovaný zlatý nápis v červeném poli. Zlaté oko ve štítě. Zbytky barev (zlatá, černá, červená), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko, porostlé mechem. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

5. zastavení/V STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá, červená), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko, porostlé mechem. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

6. zastavení/VI STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá, červená), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko, porostlé mechem. Udržováno, v dobrém stavu. Zezadu stopy po střelbě. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné. Z levé strany bílá směrovka s nápisem "Slavný".

7. zastavení/VII STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Klekátko zasypané. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

8. zastavení/VIII STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Klekátko, proti ostatním zastavením větší stolec. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

9. zastavení/IX STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků, výkvěty, krusty. V lese, volně přístupné.

10. zastavení/X STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků, náletová zeleň. V lese, volně přístupné.

11. zastavení/XI STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Bez stolce a klekátka. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků. V lese, volně přístupné.

12. zastavení/XII STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků, výkvěty, krusty. V lese, volně přístupné.

13. zastavení/XIII STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Menší vrstva lišejníků, výkvěty, krusty. V lese, volně přístupné.

14. zastavení/XIV STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Zbytky zlatého oka ve štítě. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Vrstva lišejníků, mechů, náletová zeleň. V lese, volně přístupné.

15. zastavení/XIV STATION: Výklenková kaple s novodobým obrazem od místního malíře (Volf, 2011). Zbytky barev (zlatá, černá), datace chybí. Zbytky zlatého oka ve štítě. Součástí je stolec a klekátko. Udržováno, v dobrém stavu. Vrstva lišejníků, mechů, náletová zeleň. V lese, volně přístupné.
Křížová cesta u kaple sv. Anny v Martínkovicích

Stáhněte si mobilní aplikaci

Google Play

Zaujal vás projekt? Podpořte nás

Přispět přes darujme.cz


CZ
Přidat památku